Ayak kokusu kremi

Ayak kokusu kremi, kış ya da yaz bahar ve sonbaharda her zaman yanınızda olan bir problem ayak kokusunu gidermekte. Ayak kokusu için krem nedir, nasıl kullanılır, hangi tür krem almak gerekir. Bu soruların cevabını bu yazımızda arayacağız.

Kremler bir çok konuda başvurduğumuz bir ürün çeşidi. Tıbbi ve kozmetik olarak iki alanda konuşlanmış. Tıpta kullanılan kremler merhem, pomad, jel gibi çeşitli türlerde uygulama alanına göre üretilmektedir. Mantar, egzema, antiromatizmal, antienflematuar kremler gibi bir çok çeşit bulunmaktadır. Krem tanımı teknik olarak şu şekilde; haricen kullanılan yarı katı preparatlar dır. Hazırlanmasında sıvı yağ miktarı olarak lanolin, yün yağı alkolleri, balmumu , emülgatörler kullanılır. Lanolin koyun yününden elde edilen oldukça karmaşık ve faydalı doğal bir yağ ürünüdür. Emülgatör ise sıvı fazla (yani su) yağ fazını homojen olarak karıştırmaya yarayan bir yapı. Yoğurt yemeklerinde kullanılan yumurta sarısı işte emülgatör görevi görüyor. Sadece lezzet için kullanılmıyor. Eskilerde aslında kimyayı biliyorlarmış.

Ayak kokusu kremi nedir ?

Ayak kokusu için krem, diğer krem çeşitleri gibi sorunların düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Ayak kokusu kremi yukarıda ifade edilen krem teknolojisi içerisinde geliştirilmiştir. Ayak kremi olarak kullanılan bu kremlerin bir çok yapısal çeşidi bulunmaktadır. Ayak kokusu mikrobiyal kökenli bir sorun olduğu için bu kremlerde mikropları daha doğrusu bakterileri azaltıcı etki yapmaktadır. Çeşitli kimyasallar yıllarca kullanılmıştır. Bazı bitkilerin etken maddeleri de yine bu ayak kremlerinde kullanılmaktadır. Ayak sağlığının kremle ilişkisi sadece normal insanlarda değil diyabetli hastalıklarda da kendini göstermektedir. Bir çok bitki ekstraktının olduğu bir bileşenin içerisinde gümüş sülfadiazin eklenerek hazırlanan kremle diyabet hastalarının ayaklarındaki yaraların azaldığı görülmüştür. Ekstraklar bitkinin uygun çözeltiler de etkileşmesiyle elde edilen bitki etken maddeleridir. burada kullanılan çözelti su,alkol, eter yada bunların uygun karışımlarıyla olmaktadır.  Ayak çatlak kremi olarak kullanılan kremlerde de bitkisel kökenli etken maddeler kullanılmaktadır. Bu kremlerde çatlakları gidermek için derinin nem dengesini sağlamak için gliserin, polietilen glikol, bal mumu kullanılmaktadır. Ayak kokusu için kullanılan kremler ayak kokusuna büyük ölçüde sekte vurmaktadır. Tabii krem kullanılması sadece yeterli olmayabilir temiz olunmazsa. Çünkü temizlik bir çok sorunun bataklığıdır.

Referanslar : 

-A pilot study on the effects of a polyherbal formulation cream on diabetic foot ulcers

-Tıbbi Förmüller, Prof.Dr.Kasım Cemal Güven, 11.Baskı,2006

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir