Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı Nedir

Ayak ve el tırnaklarının altında bazı çeşit mantarların illegal çoğalması ile oluşan bir mantar sendromudur. Tırnak mantarı özellikle ayaklarda görüldüğü için bu yazımızda ayak tırnak mantarı konusuna değineceğiz. Bu yazımızda tırnak mantarı nedir nasıl oluşur ve tedavi yöntemleri hakkında olacaktır.

Tırnak mantarı, ayak mantarı türleri içerisinde bulunan ancak yaptığı tahribat açısından oldukça spesifik olan bir mantar türevidir. Tırnak altında yerleşerek yayılan bu mantar türlerinin çeşidi de oldukça fazladır. Bazı durumlarda bir tek tür neden olurken bazende grup halinde neden olmaktadır.

Tırnak mantarı, bulaşma ihtimali oldukça fazla olan bir mantar türüdür. Genel olarak kullanılan hamamlardan, havuzlara kadar bir çok alanda bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus bireysel kullanım. Yani terlik bireysel olacak, havlular bireysel olacak. Ayağında mantar sorunu olan insanların bu bölgelere gittiğinde daha da bireysel olması istenmektedir. Özellikle terlikler ile bulaşabilen bu rahatsızlık için tek kullanımlık olan ya da sadece bir kişinin kullanabileceği terliklerin kullanılması elzemdir. Eskiden enfekte olmuş bir çorabın, terliğin, ayakkabının kullanılması bile ayakları, tırnakları tekrar enfekte edebilmektedir.

Tırnak mantarı çeşitleri oldukça fazladır. Bazı tipleri ayak mantarı ile birlikte hareket ederken bazıları ise ayak mantarı türünden dönüşürler. Tinea ungium bu türlerden birisidir. Ayaklarda en çok görülen mantar türü tinea pedis diyebiliriz. Bu tür doğrudan veya dolaylı olarak tırnakları enfekte edebilmektedir.

“Tırnak Mantarı” için 2 yorum

  1. Tırnak Mantarı Tedavisi

    İlaç harici olarak lazer ile mantarlar tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca kimyasal peeling işleminde kullanılan asitlerle mantarlı bölgenin yakılarak hem mantarın kurutulması hem de cildin yenilenmesi sağlanır.

    TCA %40 solüsyonu tırnak mantarı olan bölgeye kulak çubuğu yardımıyla 3-4 sefer üst üste sürün, 3-4 dakika sonra bölgeyi bol suyla yıkayın. TCA solüsyonun %40 olması önemli daha az veya fazla oranlarda kullanmayın.TCA tırnakmantarını öldürüp bölgede soyuma sağlayacaktır. Daha sonra sabah akşam kullanılmak üzere hazırlayacağınız bir merhemi işlem uyguladığınız bölgeye sürmeniz gerekiyor. TCA solüsyonu 15 günde bir yapmanız gerekiyor. Tca her gün uygulanmaz.

    TCA sonrası merhem için 1 kutu %40 çinko oksit içeren pişik kremi, 1 kutu madecassol krem ( bu kremleri eczaneden alabilirsiniz) , 10 ml saf e vitamini, 10 ml saf b5 vitamini, 20 ml saf laktik asit. Bütün maddeleri bir kutuda iyice karıştırın ve tca solüsyon uyguladığınız bölgeye sabah akşam sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir